14 листопада у Ліллі (Франція) вшанували пам’ять жертв Голодомору 1932-1933

У цей день у Лілльському католицькому університеті відкрилася тематична виставка на основі матеріалів експозиції «Спротив геноциду», наданих Українським інститутом національної пам’яті.

lill2У 2008 році Європейський парламент визнав Голодомор злочином проти людства. Українська громада Півночі Франції поставила собі за мету нагадати сучасному французькому суспільству про ці трагічні події та закликати місцевих депутатів підтримати визнання Голодомору геноцидом.

 На підтримку цієї ініціативи Український інститут національної пам’яті надав матеріали виставки «Спротив геноциду». Експозиція знайомить зі спротивом, який чинило українське суспільство, передусім селянство, сталінському тоталітарному режиму у 1920-х – на початку 1930-х років. Саме страх перед українським визвольним рухом штовхав Сталіна та його оточення до злочину геноциду шляхом Голодомору 1932-1933 років. Виставка створена Українським інститутом національної пам’яті спільно із Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центром досліджень визвольного руху, Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32-33 років в Україні. Автори – Володимир Тиліщак (керівник проекту), Володимир Бірчак, В’ячеслав Василенко, Володимир В’ятрович, Сергій Горобець, Володимир Іванченко, Ніна Лапчинська, Олександр Штоквиш, Богдан Патриляк (науковий консультант). На стендах представлені унікальні документи та фото із ГДА СБУ, інших державних архівів, які розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Значна частина документів вперше була оприлюднена саме у форматі виставки «Спротив геноциду». Вперше вона була показана у Києві у 2014 році.

lillУ програмі дня також конференція за участю французьких знавців теми російсько-українських відносин радянської епохи. Конференцію модерував Йоган Верстраатен, професор з етики та теології Льовенського католицького університету, спеціаліст з питань етики війни і геноцидів, який наголосив на неприпустимості замовчування Голодомору сучасним євпропейським суспільством.

 Під керівництвом владики Бориса Гудзяка, голови єпархії Української греко-католицької церкви у Франції, та монсеньйора Лорана Ульріка, архієпископа Лілльського, відбулася літургія за загиблими.

Вшанування пам’яті завершилося концертом українських та французьких виконавців: Олександри Турянської (мецо-сопрано), Жана-Марі Леруа (орган), Богдана Нестеренко (класичний акордеон), Анни Бистриченко (бандура).

 День пам’яті жертв Голодомору у Ліллі став можливим завдяки активній співпраці представників місцевої української діаспори, парафіян та Лілльського католицького університету з українськими істориками.

0 сommentaires
0

Laisser un commentaire

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.