Міфологія тіла: Вернісаж української художниці в Парижі

Роботи української художниці Тетяни Черевань будуть представлені 7 вересня, в Galleries Art’ et Miss, Paris . Це серія 6 робіт «Mythology Body” ( Міфологія Тіла)

Наше тіло – чи не єдина константа, присутність якої в цьому світі незаперечна. Через тіло ми переконуємось у власній фізичній реальності: мені боляче, мені лоскотно, мені холодно… Водночас воно є джерелом найбільших трансформацій протягом усього життя. Іноді буває важко осягнути, що наше я – це майже містична алхімія гормонів, метаболізму, щосекундного народження та відмирання. Ми є структурою, що перманентно перетворюється. Тож не дивно, що мотив метаморфози був одним з базових для класичного мистецтва і нерідко потрапляє в поле уваги сучасних майстрів. Власне, й саме мистецтво базується на плинності: як зазначив американський теоретик та критик мистецтва Джеймс Елкінс, «Бачення змінює предмет, який роздивляються, та трансформує того, хто дивиться. Бачення – це не механізм, це метаморфоза». І завдяки метаморфозі унаочнюється сутність тієї чи іншої речі.

У представленій низці живописних робіт Тетяна Черевань досліджує моменти проявлення внутрішніх станів людини, як то любов, біль, бажання. Ці глибинні імпульси народжуються у нашій підсвідомості. Вони є універсальними за своєю природою, тож не дивно, що для втілення ідеї мисткиня використовує образи (змія, мушля, павлін, яблуко), пов’язані з різноманітними релігіями, міфами та практиками, охоплюючи велику культурне поле від християнства до буддизму. Поєднання обрисів символів із ню дає не лише ефектну візуальну «риму» з пластикою тіла, але й дозволяє сформулювати чіткий наратив, який перетворює кожну фігуру на архетип. В чомусь тут відчутне відлуння тотемних вірувань, що пов’язували походження людини з тією чи іншою твариною або об’єктом. Декоративна естетика полотен Тетяни лише підсилює цю асоціацію: насиченість палітри, домінування лінії, акцент на певних орнаментальних елементах дозволяє отримати необхідний присмак монументального архаїчного мистецтва (що не дивно, адже роботи були написані під час перебування в Таїланді). Однак при цьому картини абсолютно залишаються в рамках сучасної живописної естетики.

Психоаналіз базується на ідеї, що звернення до пластів свого підсвідомого та його прийняття відкриває ресурс для метаморфоз. Але існує й інший шлях: наше тіло часто містить в собі куди більше «підсвідомого», ніж ми можемо уявити. Тетяна лише констатує цей зв’язок, проявляючи в кожному образі його приховану історію– його Міф.

Олександра Осадча, мистецтвознавець

коментарі
0