Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Францією

Українсько-французьке співробітництво у галузі культури, освіти і науки здійснюється на основі Угоди про культурне, наукове і технічне співробітництво (жовтень 1995 р.) та Протоколу 2-го засідання Змішаної комісії з культурного та науково-технічного співробітництва, підписаного 13 лютого 2008 року в Парижі.  Наразі українською та французькою стороною опрацьовується питання перепідписання згаданого Протоколу, яке, попередньо, заплановано на ІІ квартал 2013 року.

З 1992 року у Києві діє Французький культурний центр, офіційне відкриття якого відбулося у 1994 році відповідно до міжурядової угоди. Він є головною ланкою мережі, до якої входять ще п’ять регіональних центрів, створених у Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Львові та Одесі. Крім того, значну роботу з розбудови зв’язків у галузі культури та освіти проводять «ініціативні комітети Альянс франсез», ідея заснування яких належить українцям-франкофілам. На сьогодні, 8 з таких комітетів, які виконали умови Головного офісу, отримали офіційне визнання Парижа. У вересні-грудні 1999 р. вперше відбулися Дні української культури у Франції. З 2004 р. в Україні щорічно проходить фестиваль «Французька весна».

З 2004 року при Посольстві України у Франції діє Культурно-інформаційний центр. В його приміщенні на регулярній основі відбуваються мистецькі, інформаційні, культурологічні заходи, покликані сприяти створенню на постійній основі українського культурно-інформаційного «осередку» у столиці Франції. Зокрема, фактично раз на два місяці відбуваються експозиції робіт сучасних українських митців, щомісяця в рамках українського кіноклубу проходять покази документальних та художніх фільмів, проводяться творчі зустрічі в рамках літературного клубу, камерні музичні концерти та театральні вистави. З 2005 р. в Парижі та його передмістях за сприяння Посольства асоціація «Проліски України у Франції» організує фестиваль «Погляд з України». З 2011 році Посольством України спільно з українськими асоціаціями Франції проводиться масштабна мистецька акція «Українські сезони».

У контексті підтримання існуючої позитивної динаміки і подальшого розвитку конструктивного двостороннього співробітництва між Україною та Францією у галузі науки, інновацій та інформатизацій кожні два роки у Парижі та Києві відбуваються засідання українсько-французького Змішаного Комітету з відбору наукових проектів, які спільно фінансуються двома країнами.  Так, за результатами П’ятого засідання Змішаного Комітету було ухвалено рішення підтримати та профінансувати протягом 2010-2012 рр. 21 проект, на які українською і французькою сторонами виділено по 60 тис. євро.

27 листопада 2012 р. у Києві було проведено чергове Шосте засідання згаданого українсько-французького Змішаного комітету, за результатами якого ухвалено рішення щодо підтримки 15 наукових проектів. Відповідно, наступне засідання Змішаного Комітету планується до проведення у Парижі в листопаді 2014 р.

Між Україною і Францією діє Міжурядова угода про взаємне визнання наукових ступенів та звань (2005 р.).

В освітній сфері сторонами започатковано низку міжуніверситетських контактів та підписано угоди про співпрацю між французькими та українськими вищими навчальними закладами. З української сторони партнерами стали ті ВНЗ, де на належному рівні забезпечено викладання французької мови – Київський національний торгово-економічний університет, Одеський національний університет ім. І.Мечникова, Харківський національний економічний університет, Національний технічний університет України (КПІ), Придніпровська державна академія будівництва і архітектури, Донецький технічний університет, Академія муніципального управління (м. Київ). Серед нових партнерств в освітній сфері можна назвати співпрацю між Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури і Вищою школою мистецтва метрополії Метц та між Українським державним університетом фінансів та міжнародної торгівлі і Бізнес-школою ICN м. Нансі, яка здійснюється за сприяння Почесного Консула України Н.Головач.

Важливим аспектом культурно-гуманітарного діалогу між Україною та Францією є міжрегіональне співробітництво, зокрема, по лінії поріднених зв’язків між містами України та Франції, на рівні округів Почесних консульств та з опорою на громадські об’єднання (асоціації).

Щорічно Посольством спільно з українськими громадськими організаціями та асоціаціями у Франції проводяться урочистості у м.Санліс з нагоди вшанування пам’яті Анни Київської, королеви Франції.

Слід відзначити плідну співпрацю Культурно-інформаційного центру з Українською школою мистецтв (УШМ), яка функціонує при КІЦ. Спільно з УШМ було організовано численні мистецькі та освітні заходи, зокрема, Міжнародний музичний дитячий конкурс «Українська весна під небом Парижа», Міжнародний фестиваль «Замок мистецтв» у Нормандії, театралізований фестиваль моди «Українська осінь в Парижі», участь в якому взяли юні таланти з різних міст України та Франції.

Протягом 2014 рік головний акцент у проведенні заходів у Культурно-інформаційному центрі (КІЦ) Посольства був зроблений на відзначенні 200-річчя від Дня народження Т.Шевченка. Участь у них взяли як представники українських інституцій, української діаспори, французької громади, так і іноземці, які проживають на території Франції.

Серед найбільш резонансних заходів року по даній тематиці слід відзначити концерти «Арт-контраст» (січень), участь в якому взяли проживаючі у Франції артисти із України, Казахстану, Грузії, Тайваню; «Жінки-композитори Криму — Тарасу» (березень); «Вклонімося Шевченкові» за участі народної артистки України Л.Марцевич (березень); «Музичні твори на слова Т.Г.Шевченка» (березень). Крім того, в рамках Шевченківських днів було проведено 9 березня церемонію покладання квітів до пам’ятника Кобзарю, концерт, організований Спілкою українських жінок Франції, а також мітинг за участі української діаспори, на якому було прочитано «Заповіт» Т. Шевченка, перекладений на різні європейські мови.

Спільно із Українською школою мистецтв при КІЦ протягом звітного року було здійснено низку просвітницьких заходів, серед яких шкільний літературний конкурс (у рамках IV мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Т.Г.Шевченка); відкриті уроки «Невідомий Шевченко. Мистецтво слова, музики, пензля» в усіх класах Української школи мистецтв; Олімпіаду з української мови та літератури «Мій подарунок Т.Г.Шевченку» із залученням українських студентів Університету Сорбона; виставку дитячих малюнків за мотивами творів Кобзаря — переможців конкурсу, який був організований Національним музеєм Тараса Шевченка (за сприяння Малої академії наук України).

У рамках мистецького проекту «Омріяна великим Кобзарем» та за сприяння Благодійного фонду «Україна» у червні відбувся вернісаж виставки олійного живопису, графіки та гобеленів українського художника А.Гайструка.

У листопаді, за участі українських письменників і журналістів, а також представників ЮНЕСКО, дипломатичних кіл, української та французької громад у приміщенні КІЦ відбулося проведення заключної частини урочистостей, у форматі ток-шоу, присвячених 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка.

Традиційно активною також була робота Посольства в рамках проекту «Золоті сторінки української музики». Великого розголосу отримали проведені в КІЦ концерти відомого піаніста-віртуоза Д.Суховієнка; молодих виконавців К.Суглобіної (скрипка), Н.Суботіної (віолончель), К.Корсуненка, Г.Дубка (фортепіано) та співачки І.Кішлярук (сопрано), які народилися в один рік із проголошенням Незалежності України,  скрипаля-віртуоза, заслуженого артиста України, О.Семчука, майстрів акапельного співу з львівського колективу «Орфей».

Рішуча підтримка евроінтеграційних прагнень України та її демократичних досягнень, а також трагічні події в Україні знайшли своє відображення під час проведених протягом року як у приміщенні КІЦ у Парижі, так і в інших французьких містах концертів духовних творів світового репертуару та традиційних українських пісень-шедеврів вокального мистецтва.  Саме в приміщенні КІЦ у Парижі вперше прозвучав твір Є.Станковича «Фреска Майдану». Також  вперше на території Франції у виконанні Г.Бубнової прозвучала органна музика українських композиторів В.Назарова, М.Колеси та зворушлива «Мелодія» М.Скорика.

Високу оцінку відвідувачів отримала представлена ректором Національного технічного університету України М.Згуровським фотовиставка «Майдани і КПІ» (червень), де були представлені фотографії, зроблені викладачами і студентами під час Помаранчевої революції 2004 р. та Революції Гідності 2014 р.

Тематика єдиної мирної і неподільної України також стала ідеєю урочисто відкритої в КІЦ (жовтень) художньої виставки дитячих картин «Моя мирна Україна». Захід відбулася завдяки співпраці Всеукраїнського благодійного фонду І.Янковського «Ініціатива заради майбутнього» та МЗС України. На виставці було представлено 60 картин-переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу дитячих картин «Моя мирна Україна», проведеного весною 2014 року.

За організаційного сприяння Посольства з метою популяризації української музики у Франції З 26 по 30 травня в приміщенні КІЦ пройшов Перший міжнародний фортепіанний конкурс «Резонанси», участь у якому взяли більше 50 учасників із 8 країн, віком від 4 до 50 років. Переможцями конкурсу стали М.Гуріна з України та Л.Підгальська з Нідерландів.

У вересні в Культурно-інформаційному центрі при Посольстві України у Франції відбулася урочиста зустріч з нагоди вручення престижного призу Європейського Союзу Мистецтв «Золота Європа» українському митцю А.Соломусі та арт-менеджеру І.Хранюку. У такий спосіб було відзначено мистецьку та культурну діяльність цих українців, які внесли вагомий внесок у сферу культурних цінностей, а також їхню підтримку прогресивних напрямків розвитку сучасного мистецтва.

Протягом 2014 року в КІЦ при ПУ у Франції проходив також ряд інших виставок, які мали великий резонанс у французькому культурологічному суспільстві. Так, після відвідання фотовиставки «Вогонь уособлений» українського художника І.Бабія керівники низки французьких музеїв запросили його до проведення аналогічних заходів у мистецьких галереях «Золотого трикутника Парижа». Схвальні відгуки присутніх отримала тематична виставка дитячого малюнку «Дружба без кордонів – 2014», яку було організовано і проведено за участі української художньої студії «Аква» (м.Славутич), приватної школи імені Ф.Рузвельта (м.Париж) та школи Святої Урсули (м.Париж). Підвищену увагу відвідувачів отримала персональна художня виставка «Барви України у килимах і вишиванках родини Пілюгіних», на якій члени Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України особисто представили вишиванки, рушники, весільні сукні, килими, виготовлені вручну на старовинних дерев’яних килимарських верстатах.

Важливим напрямком є також співробітництво українських та французьких центрів сучасного мистецтва. Так, 15 грудня 2014 року у паризькому музеї сучасного мистецтва «Palais de Tokyо» презентовано виставку «Культура і конфлікт: Ізоляція у вигнанні» міждисциплінарного культурного центру «Ізоляція» (Донецьк).

До розгортання бойових дій на Донбасі цей унікальний мистецький фонд розташовувався на території заводу в Донецьку. З початку літа 2014 року територія фонду «Ізоляція» була захоплена найманцями самопроголошеної «ДНР» для розміщення так званої «гуманітарної допомоги», що надходить із Росії. Зараз колишнє приміщення фонду використовується бойовиками як база підготовки найманців, в’язниця, місце для страт та склад для викрадених автомобілів. У рамках виставки у Парижі представлені проекти багатьох художників-донеччан, відео-інтерв’ю, аудіо-записи, які засобами сучасного мистецтва дозволяють розповісти про ситуацію на окупованих територіях України.

0 коментарі
0

Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.